ВАВИЛОНКСА КАПИЈА и ЗИГУРАТИ

9a  Ученици петих разреда који уче историју Старог Истока, одушевљени су грађевинама славне Месопотамије. Највише их је импресионирала капија богиње Иштар која је једна од осам капија града Вавилона. Капија је изграђена за време вавилонског владара Набуходоносора око 575.год.п.н.е., и сам цар је сматрао главном. Граћена је од камена и емајлираних плочица и била је висока 47м. Управо захваљујући материјалу од кога је грачена,она је последњи остатак древног Вавилона који је био грађен од непечене цигле и временом се претворио у блато..Друга граћевина која је привукала пажњу петака јесу пирамиде које су градили Сумери, чувене степенасте пирамиде,зигурати. Наставница историје Јелица Пендић је изложила њихове радове у холу школе.