Аја Софија

sofija

Ученици шестих разреда који су учили историју Византије уз помоћ наставнице Јелице Пендић, одлучили су да оживе најлепшу грађевину Источног Римског царства, чувену Свету Софију.Рад на макетама је био крајње забаван, а изложба је приказана у холу школе. Аја Софија или Црква Свете Мудрости била је највећа црква у Византији. Саграђена је у време цара Јустинијана у Цариграду и представља једно од највећих градитељских достигнића Византије и целог средњег века.

Дело је двојице најпознатијих архитеката – Антемијуса и Исидоруса. Пре ње на том месту биле су две мање цркве, које су прогутали пожари. Изграђена је црква између 532. и 537. године по наређењу цара Јустинијана и на њеној градњи је радило око 10000 радника. Након турске победе 1453.црква је претворена у џамију и додата су јој 4 минарета.Мозаици у унутрашњости су прекривени малтером, а фреске су прекрећене и истругане. 1935. године је претворена у музеј. Стубови који красе унутрађњост су прављени од најквалитетнијег мермера из Мраморног мора, Никеје и Јужне Африке. Света Софија је некако била трн у оку свим султанима, па је Султан Ахмет позвао најпознатијег архитекту и наредио му да наспрам Аја Софије изгради џамију која би била већа и богатија од Аја Софије. Наредио је да минарети буду златни, а архитекта који је био наглув је уместо алтен(златан) схватио да је султан рекао алт(шест) и изградио је џамију са 6 минарета-чувену Плаву џамију.Када је видео да минарети нису од злата. Султан је наредио да се архитекти одсеку руке.Свету Софију сматрају за једно од 7 нових светских чуда.

29.10.д1