Храм Св. Василија Блаженог у срцу Борче

hram1a    Ученици шестог разреда који уче о расколу у хришћанској цркви  и ученици седмог разреда који се баве апсолутним монархијама и чувеним апсолутистичким владарима, уочили су повезаност између једне од најлепших грађевина православног света и чувеног руског владара Ивана IV Грозног. Наиме, овај владар је ктитор чувене цркве из срца Москве, храма Св.Василија Блаженог.

Отуда и идеја да се израде макете ове прелепе цркве која је добила своје место у холу школе где су ученици изложили своје радове уз помоћ наставнице историје Јелице Пендић.

Легенда каже да је цар ослепео архитекту који је пројектовао ово сјајно ремек дело, како више никада не би могао да изгради овако монументално дело нигде на другом месту на свету.

Оригинална грађевина оствља без даха све својом лепотом, али и макете Сремчевих ђака плене својим шармом и пркосе јесењем времену својим живим бојама.

hram2ahram3a