Изложба " Зигурати"

zigurati1     Ученици петог разреда који су се ове школске године први пут упознали са предметом наставе историје, показали су на самом почетку склоност ка старом веку који изучавају. Прво са чиме су се срели су најстарије цивилизације на свету. Инспирисани чаробним грађевинама  давних народа  одлучили су да „оживе“ грађевине старих Сумера-чувене зигурате.

Зигурати су заправо степенасте, терасасте пирамиде које су красиле долину Тигра и Еуфрата. На врху пирамиде био је храм посвећен неком божанству. Грађени су од цигле и њихови зидови су били дебљине од 6-12м. Најчешће су имали седам нивоа и сваки ниво је био обојен одређеном бојом-бела, љубичаста, плава, наранџаста, сребрна и златна. Остаци најстаријег зигурата и данас се налазе у Уру, најстаријем граду на свету,на простору даншњег Ирака. „Борчански зигурату“ су плод маште Сремчевих петака који су са наставницом историје Јелицом Пендић осмислили још једну занимљиву изложбу и своју креативност изложили у холу школе.

ziguratu2 zigurati3