Чланци

НА ДРИНИ ЋУПРИЈА

nadrinicuprijaЗадужбина великог везира Мехмед паше Соколовића, не само што је била инспирација нашег велоког нобеловца Иве Андрића, него је заинтригирала и ученике седмих разреда који су оживели ово импресивно архитектонско чудо, својим макетама. Мост Мехмед-паше Соколовића или како га данас зову, Стари мост у Вишеграду, налази се у близини границе Србије и Републике Српске.

Изграђен је у периоду од 1571. до 1577. године по замисли највећег турског градитеља, Коџа Мимар Синана, дворског архитекте. Мост преко риеке чини једанаест лучних отвора, од којих је крајњи отвор уз десну обалу ослоњен на два подзида са најмањим распоном од 5,20 m, а средина моста названа је капија-софа. Изложба се налази у холу школе.

19-1а

19-2а